Biuro prasowe uPacjenta

Pobierz Zdrowie logo

Jak przygotować się do badań w kierunku diagnozy COVID-19?

Koronawirus zmienił rzeczywistość ludzi na całym świecie. Choć obostrzenia są powoli łagodzone, wirus nadal jest wśród nas. Podejrzewasz, że zostałeś zarażony? Przeczytaj, jak się przygotować do badań.

Koronawirus – objawy

SARS-CoV-2 jest wirusem, który może dawać różnorodne objawy u osób zakażonych. Niektóre z nich mogą przejść chorobę w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy, natomiast u innych może wystąpić konieczność hospitalizacji. Objawy, które najczęściej pojawiają się w wyniku zakażenia to gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Natomiast rzadziej występują bóle mięśni, gardła, głowy, zapalenie spojówek, wysypka skórna czy utrata smaku albo węchu. Do najpoważniejszych objawów należą trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej czy utrata zdolności ruchowych albo mowy.

Pierwsze objawy zakażenia

Objawy zwykle uwidaczniają się około 5-6 dni po zakażeniu, jednak okres inkubacji wirusa jest na tyle długi, że pierwsze objawy można zauważyć nawet po ponad 14 dniach od zakażenia. Gdy zaobserwujesz u siebie wyżej wspomniane przez nas objawy i podejrzewasz, że możesz chorować na koronawirusa, postaraj się odizolować od ludzi. W dalszej kolejności możesz sprawdzić, czy jesteś zakażony, wykonując badania na koronawirusa. Jeśli miałeś kontakt z osobą, u której zdiagnozowowano COVID-19 wykonaj wymaz metodą Real-Time PCR. Natomiast jeśli nie kontaktowałeś się z chorym, zdecyduj się na wykonanie badania przeciwciał.

Badania na koronawirusa – kiedy należy je wykonać?

Wirus SARS-CoV-2 rozpoznawany jest w warunkach laboratoryjnych przez diagnostów laboratoryjnych, którzy analizują próbki w specjalnie stworzonych do tego warunkach.
 
Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny badania na występowanie wirusa SARS-CoV-2 należy wykonać w kilku sytuacjach. Po pierwsze, gdy pacjent posiada trzy objawy ostrej infekcji układu oddechowego (duszność, gorączka i kaszel) i gdy przebywał albo nadal przebywa w obszarze transmisji wirusa i nieznane jest pochodzenie jego objawów. Po drugie, badania na koronawirusa powinny być wykonane, gdy występuje przynajmniej jeden objaw ostrej infekcji, nie wiadomo, gdzie upatrywać jego źródła, a pacjent miał kontakt z osobą zakażoną lub z pracownikami zdrowia, którzy mogli mieć styczność z chorym. Trzecią sytuacją jest występowanie objawów ciężkiej infekcji układu oddechowego u pacjenta, który przebywa w szpitalu i u którego nieznana jest etiologia choroby.

Jak się przygotować do badania na koronawirusa? O czym trzeba pamiętać?

Jeszcze przed przyjściem specjalisty przewietrz pomieszczenie, w którym ma odbyć się pobranie. Pamiętaj, że wszystkie przejścia do miejsca pobrania powinny być drożne, a drzwi otwarte. Załóż na nos i usta maseczkę, którą możesz ściągnąć jedynie na czas pobierania materiału. Ponadto jeśli chcesz dobrze przygotować się do badania, pamiętaj o kilku ważnych zasadach, dzięki którym unikniesz konieczności powtarzania procesu diagnostycznego.

Badanie w formie wymazu

Wymaz na koronawirusa powinien być realizowany w pierwszej połowie dnia. Pamiętaj, by przed pobraniem być na czczo lub nie spożywać posiłków na trzy godziny przed pojawieniem się specjalisty. Jeśli nie jest to możliwe, chwilę przed badaniem możesz przepłukać usta przegotowaną wodą. Zanim diagnosta pobierze wymaz, nie myj zębów, nie stosuj płynów do płukania jamy ustnej, nie żuj gum ani nie stosuj żadnych tabletek na gardło.
 
Ponadto przed wymazem zachowaj również minimum 2-godzinny odstęp od przyjmowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych, takich jak krople, maść czy aerozol. Przed pobraniem materiału nie przepłukuj i nie wydmuchuj nosa. Osoby korzystające z protez zębowych powinny je wyjąć.

Badania na przeciwciała koronawirusa

W przypadku badań na przeciwciała koronawirusa specjalista pobiera krew żylną pacjenta. Wówczas proces postępowania przed pobraniem jest podobny do standardowego pobrania krwi do badań takich jak morfologia czy CRP. Jednak pacjent nie musi być na czczo, ale za to powinien wypić szklankę wody na 30 minut przed pobraniem.

Jak przygotować dziecko na badania na koronawirusa?

Badania na koronawirusa u dzieci wyglądają podobnie jak u dorosłych. Maluchy mogą stresować się przed samym pobraniem, dlatego warto odpowiednio je wcześniej przygotować.

Zapewnij dziecku komfort psychiczny

Po zamówieniu badania poinformuj dziecko, jak będzie ubrany specjalista i wyjaśnij krok po kroku, co wydarzy się podczas wizyty. W trakcie pobrania możesz trzymać dziecko za rękę lub wręczyć mu ulubionego misia, by obecność pluszaka zmniejszyła jego stres lub odwróciła uwagę. Dziecku może się udzielić również Twój stres, dlatego podczas rozmowy i przed badaniem spróbuj skupić się na swoim oddechu, uspokoić myśli, by zminimalizować niepotrzebny niepokój.

Powiadom personel medyczny o szczególnych potrzebach dziecka

Każde dziecko jest inne, dlatego, jeśli Twoja pociecha jest nadwrażliwa na dotyk lub denerwuje się podczas badań medycznych, warto wcześniej poinformować o tym personel, dzięki czemu istnieje większa szansa, że sytuacja przebiegnie w pogodnej atmosferze, bez nerwów i stresu.
Dopóki nie uzyskasz wyniku badań na koronawirusa, zachowaj izolację i postaraj się nie kontaktować z innymi ludźmi. Pozostań w domu, dopóki nie będziesz mieć pełnej wiedzy na temat swojego stanu zdrowia. Wyniki testów na przeciwciała oraz wymazów PCR możesz odebrać na stronie www.wyniki.diag.pl do kilku dni po realizacji pobrania.

uPacjenta – Pierwsza na świecie platforma typu smart lab, umożliwiająca zamówienie usług medycznych, w tym badań krwi, do domu lub biura pacjenta. Oferuje szeroki zakres badań laboratoryjnych oraz testów na COVID-19, a także konsultacje wyników badań online. Lider w obszarze home testing w Polsce i jedna z kilku firm wykonujących szczepienia na COVID-19 w firmach.

Inne artykuły

Menu O nas Aktualności Multimedia Badania krwi uCiebie Kontakt Zamiast klocków i kredek… pobieranie krwi! uPacjenta oswaja przedszkolaków z badaniami Wielu rodziców, …

Menu O kampanii Zdrowie bez strachu Baza wiedzy Kontakt Wypalenie zawodowe można wyczytać z badań krwi! Raport WZNC podaje, że co 5. …

Menu O kampanii Zdrowie bez strachu Baza wiedzy Kontakt Dominik Swadźba jednym z mentorów programu Active8 Ani Lewandowskiej Szerzenie świadomości oraz powagi …

Menu O kampanii Zdrowie bez strachu Baza wiedzy Kontakt Strach przed chorobami dotyka aż 72% Polaków, jednak tylko 40% regularnie się bada …