Biuro prasowe uPacjenta

Pobierz Zdrowie logo

Pofilaktyka raka w Polsce: kobiety nie chcą się badać!

Nowotwory w Polsce to druga najczęstsza przyczyna zgonów. Z najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów (styczeń 2021 r.) wynika, że rocznie diagnozuje się chorobę u prawie 170 tys. osób, umiera ok. 100 tys. pacjentów, a około milion żyje ze zdiagnozowaną chorobą.

  • Tylko 1 kobieta na 16 w wieku 20-40 lat wykonała profilaktyczne badanie w kierunku wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.
  • Kobiety do 30 roku życia badają się znacznie rzadziej (5,3%) niż mężczyźni (8,5%) w tej samej grupie wiekowej.
  • Jednocześnie niepokojąco rzadko decydują się one na diagnostykę w kierunku nowotworów piersi i jajników. Tego rodzaju badanie wykonało jedynie 1,2% kobiet poniżej 30 roku życia. Nowotwór piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet i stanowi aż ⅕ (22,5%) zachorowań na raka.
  • Kobiety w wieku 50-60 lat wykonują profilaktyczne badania nowotworowe ponad półtora raza częściej (7,7%) niż młodsze kobiety (5%), lecz nadal i tak ponad trzy razy rzadziej niż mężczyźni w tym samym wieku (24,1%)
  • Mężczyźni dużo bardziej zwracają uwagę na profilaktykę nowotworową. We wszystkich grupach wiekowych to oni wykonywali badania specjalistyczne w kierunku raka prostaty kilkakrotnie częściej niż kobiety w kierunku nowotworu piersi i jajników.

 

Dane z rynku zdrowia. Źródło: uPacjenta, Analiza badań genetycznych i markerów nowotworowych wykonanych w okresie 01.01 – 31.07.2021 r., n=10 tysięcy pacjentów

Większość nowotworów wykrytych we wczesnym stadium jest wyleczalna, a kluczem do wczesnej diagnozy są regularne badania. Jeśli mówimy o raku piersi oraz jajników, młode kobiety powinny sprawdzać genetyczne BRCA1 oraz BRCA2, jako że to właśnie dziedziczone formy nowotworów bywają najbardziej niebezpieczne. W wykrywaniu i monitorowaniu leczenia ważne są również markery nowotworowe CA15.3 (rak piersi) oraz CA125 (rak jajnika). Od pewnego czasu w diagnostyce raka jajnika popularność zdobywa inny marker HE4, który jest czulszy i bardziej swoisty. Częstotliwość badań laboratoryjnych nie jest dokładnie określona. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że badania genetyczne wykonuje się tylko raz, a ich koszt w ostatnim czasie uległ znacznemu obniżeniu, wydaje się one oczywistą inwestycją w zdrowie 20-30-latek. Dalsze regularne wykonywanie badań profilaktycznych co 1-2 lata powinno również stać się normą dla młodych osób dbających o swoje zdrowie, które chcą żyć jak najdłużej. Inne badania, o który powinny pamiętać kobiety to palpacyjne badanie piersi, które powinno być wykonywane po 20. roku życia na każdej wizycie ginekologicznej oraz regularnie jako samobadanie. Ponadto USG piersi zaleca się wykonywać co 2 lata do 30. roku życia, a następnie co roku. Mammografię należy przeprowadzać co 2 lata pomiędzy 40. i 50. rokiem życia, a następnie również co roku.

kuba-chwiecko

Dr Jakub Chwiećko

uPacjenta.pl – firma, która każdego dnia ułatwia Polakom dostęp do profilaktyki zdrowotnej, oferując badania krwi i inne usługi medyczne z dojazdem do domu.

Inne artykuły

Menu O nas Aktualności Multimedia Badania krwi uCiebie Kontakt Zamiast klocków i kredek… pobieranie krwi! uPacjenta oswaja przedszkolaków z badaniami Wielu rodziców, …

Menu O kampanii Zdrowie bez strachu Baza wiedzy Kontakt Wypalenie zawodowe można wyczytać z badań krwi! Raport WZNC podaje, że co 5. …

Menu O kampanii Zdrowie bez strachu Baza wiedzy Kontakt Dominik Swadźba jednym z mentorów programu Active8 Ani Lewandowskiej Szerzenie świadomości oraz powagi …

Menu O kampanii Zdrowie bez strachu Baza wiedzy Kontakt Strach przed chorobami dotyka aż 72% Polaków, jednak tylko 40% regularnie się bada …