Biuro prasowe uPacjenta

Pobierz Zdrowie logo

Raport pokazuje, że mężczyźni będący singlami są o 45% mniej skłonni do regularnych badań

Kobiety odgrywają dużą rolę w kwestii zdrowia mężczyzn. Nowe badania wykazały, że choć większość (72,3%) mężczyzn będących w związku deklaruje, że regularnie się bada, to co druga (50,8%) partnerka twierdzi, że partner robi to tylko wtedy, gdy coś mu dolega, i co więcej – to ona go do tego motywuje. Tymczasem zaskakująco niewiele kobiet w Polsce może liczyć na takie samo wsparcie ze strony swoich partnerów.

Kobiety dbają o zdrowie swoich partnerów, jednak nie zawsze działa to w drugą stronę

Według badania opinii przeprowadzonego przez firmę uPacjenta, aż co piąty mężczyzna pozostający w związku przyznaje, że to partnerka przypomina mu o konieczności przeprowadzania badań kontrolnych. To znaczący odsetek, który wskazuje na istotną rolę kobiet w dbaniu o zdrowie swoich partnerów. Partnerki często podejmują inicjatywę, motywując swoich mężczyzn do wizyt u lekarza, przypominając o terminach badań oraz udzielając wsparcia emocjonalnego.

Niestety, sytuacja odwraca się, gdy przyjrzymy się statystykom dotyczącym kobiet. Zaledwie 8,5% z nich przyznaje, że to partner przypomina im o konieczności regularnych badań. To duża różnica w porównaniu do roli jaką partnerki pełnią w przypadku mężczyzn. Wygląda na to, że w polskich związkach to kobiety częściej przejmują inicjatywę i troszczą się o zdrowie swojej rodziny.

Borys Pawliczak, uPacjenta

Borys Pawliczak

uPacjenta

Mężczyźni bez partnerek są bardziej samodzielni

Albo „pozostawieni sami sobie”, ponieważ 35,1% z nich bada się tylko wtedy, gdy jest to konieczne (w porównaniu do 29% singielek i 27,7% mężczyzn w związku). Niemal co drugi singiel przyznaje też, że nie wykonuje badań regularnie. Co więcej, samotni mężczyźni rzadziej (11,7%) korzystają z porad bliskich osób – matka wymieniana jest jako doradca zdrowotny o wiele rzadziej niż w przypadku singielek (31,8%). 

Wyniki ankiety pokazują także, że 58% kobiet i mężczyzn w związku wykonała badania krwi w ciągu ostatniego roku, a ok. 17% spośród osób w związku miało je wykonane ponad rok temu. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej u samotnych mężczyzn – tylko 32,5% z nich było na badaniach w ciągu ostatniego roku. Świadomość kobiet w zakresie profilaktyki zdrowotnej wydaje się większa – 49,5% singielek przeprowadziło badania krwi w ciągu roku.

Dzięki cyklicznemu przeprowadzaniu podstawowych badań, takich jak morfologia krwi, lipidogram czy CRP, można wykryć wiele chorób, zanim jeszcze staną się poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Okazuje się, że mężczyźni będący w związkach wykazują nie tylko większą częstotliwość tego typu badań, ale także częściej odwiedzają gabinet dentystyczny.

Borys Pawliczak, uPacjenta

Borys Pawliczak

uPacjenta

zdrowie w związku w Polsce statystyki

Nie po drodze do dentysty

Samotni mężczyźni deklarują niższą frekwencję wizyt u dentysty. Szokujące jest to, że niemal 20% z nich nie było na przeglądzie jamy ustnej od ponad 5 lat. Oznacza to, że co piąty singiel całkowicie zaniedbuje cykliczne wizyty stomatologiczne. 

Jednak pozytywną tendencją jest fakt, że statystyki zdrowia poprawiają się, kiedy mężczyzna wchodzi w związek. Podczas gdy tylko 32,5% samotnych mężczyzn było u dentysty w ciągu ostatniego roku, odsetek ten wzrasta do 42,1% w przypadku mężczyzn będących w związku. Wydaje się, że wpływ partnerki na zdrowie jamy ustnej jest znaczący i może przyczyniać się do większej świadomości oraz podejmowania działań profilaktycznych przez mężczyzn.

Należy pamiętać, że profilaktyka zdrowia jamy ustnej ma długotrwałe korzyści dla ogólnego stanu zdrowia. Badania wykazały, że choroby przyzębia i stan zapalny dziąseł są związane z zwiększonym ryzykiem chorób serca, cukrzycy, a nawet schorzeń stawów. Dlatego regularne wizyty u dentysty są niezwykle istotne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia ogólnego.

Borys Pawliczak, uPacjenta

Borys Pawliczak

uPacjenta

Zdrowie nie jest tabu

Czy to możliwe, że partnerzy kryją się z pójściem na badania, jak i swoimi wynikami przed partnerkami, co uzasadniałoby różnicę pomiędzy deklarowaną częstotliwością badań mężczyzn a twierdzeniem ich partnerek, że badają się tylko, gdy coś im dolega? Z ankiety wynika, że nie. Respondenci są zgodni: ponad 80% ankietowanych, którzy są w związkach, potwierdza, że rozmawia ze swoją drugą połówką o kwestiach zdrowotnych i dzieli się z nią wynikami swoich badań. 

Z badania uPacjenta wynika także, że te tematy omawiane są w związku już w pierwszym roku relacji – przyznaje tak aż 75,5% osób. Jest to istotne, ponieważ jednym z najczęściej wskazywanych dolegliwości, które wzbudzają obawy wśród Polaków, są choroby weneryczne. Niezależnie od statusu związku czy grupy wiekowej, ten rodzaj chorób budzi zaniepokojenie.

O raporcie:

Badanie zostało oparte o ankietę przeprowadzoną wśród 666 osób w dniach 17–23.03.2023. Odpowiedzieli w sumie na ok. 30 pytań dotyczących ich nawyków zdrowotnych oraz podejścia do kwestii zdrowotnych swoich partnerów. Pełen raport dostępny jest na https://upacjenta.pl/poradnik/zdrowie-mezczyzn-w-polsce 

O firmie:

uPacjenta każdego dnia ułatwia Polakom dostęp do profilaktyki zdrowotnej, oferując badania krwi i inne usługi medyczne z dojazdem do domu. Obecnie firma świadczy swoje usługi w lokalizacjach w całej Polsce, a w ciągu X lat swojej działalności przebadała już blisko 350 000 pacjentów. Misją uPacjenta jest przekształcenie profilaktycznej opieki zdrowotnej w celu wydłużenia ludzkiego życia. 

Inne artykuły

Menu O nas Aktualności Multimedia Badania krwi uCiebie Kontakt Zamiast klocków i kredek… pobieranie krwi! uPacjenta oswaja przedszkolaków z badaniami Wielu rodziców, …

Menu O kampanii Zdrowie bez strachu Baza wiedzy Kontakt Wypalenie zawodowe można wyczytać z badań krwi! Raport WZNC podaje, że co 5. …

Menu O kampanii Zdrowie bez strachu Baza wiedzy Kontakt Dominik Swadźba jednym z mentorów programu Active8 Ani Lewandowskiej Szerzenie świadomości oraz powagi …

Menu O kampanii Zdrowie bez strachu Baza wiedzy Kontakt Strach przed chorobami dotyka aż 72% Polaków, jednak tylko 40% regularnie się bada …